Адаптація до діагнозу

Пацієнт може переживати дуже важкі емоції — гнів, страх, агресію. Це природна і нормальна реакція на надзвичайні обставини.

Адаптація до діагнозу включає кілька компонентів:

  1. сенсорний — сприйняття болю або інших порушень,
  2. емоційний — переживання з приводу того, що сталося з широким спектром емоцій від страху до надії,
  3. вольовий — необхідність впоратися з хворобою і раціональний — знання про хвороби.

Ставлення людини до хвороби може бути: адекватною — відповідним станом, зневажливим — коли серйозність захворювання недооцінюється, що заперечує — коли пов’язані з хворобою думки і факти відкидаються, фобічним — при переоцінці серйозності стану та позитивним — коли хвороба зв’язується переважно з позитивними переживаннями.

П’ять основних стадій на шляху до адаптації до діагнозу

Шок і заперечення (відмова вірити)

Людина, що довідався про своє невиліковне захворювання, може відкидати неминучість важкої хвороби і фатального кінця. Це — природна психологічна захист. Людина приголомшений, вражений. Він відмовляється вірити: «Цього не може бути! Це не правда! Цього не могло статися зі мною! Це помилка!»

Заперечення є найбільш потужним захистом з усіх наступних, що дає час зібратися з силами і прийняти сумну реальність.

Гнів, протест

Людина, яка розуміє, що хвороба змінила його життя, звички, захоплення, взаємини з друзями і близькими, рано чи пізно (кожен зі своєю швидкістю і силою) починає переживати гнів. Це обурення на несправедливість долі може переходити в явну агресію на адресу оточуючих. Гнів і ворожість є нормальним етапом переживання хвороби.

Людину мучить питання: «Чому саме Я?». Не знайшовши відповіді, він буває схильний до подразнення, гніву, люті чи заздрості. Звинувачення і сильний гнів часто звертаються на винуватця зараження. Ці почуття також на час захищають людину.

Торг, угода

На цьому етапі у людини виснажуються емоційні ресурси, він пробує вдаватися до угод. Сили, які людина витратила на заперечення і гнів, не відновлюються, життєвий горизонт звужується. Пацієнт може почати виторговувати поблажки. «Якщо я кину пити і курити, Ви мені допоможете залишитися в живих?», «Якщо мене вилікують, я більше ніколи в житті не буду … (будь-якого роду обіцянки)».

Це природна реакція людини, яка допомагає йому змиритися з реальністю хвороби. Він може стати товариською або довірчим, чекаючи за хорошу поведінку продовження життя. Звуження життєвого обрію призводить до того, що ставки в цих угодах з часом стають все менше, і стосуються все більш обмежених цілей.

Депресія

Коли угода не приносить бажаного зміни на краще, а сил стає все менше, неминуче виникає депресія. Пацієнт може відчувати себе винуватим у трагедії. Це вина, яку він переживає за вчинки, наслідки яких він не зміг передбачити.

Ухвалення

На цьому етапі людина, сумуючи про втрату, починає думати про майбутні фатальні наслідки з тихим очікуванням, близьким до смирення: «Я прожив повне і завершене життя. Тепер я можу спокійно померти ». У цьому прийнятті, проявляється самоактуалізація людини.

Беручи неминуче, багато нагадують приречених, підкорилися вироком. Інші здаються знайшли мир і спокій. Вони втрачають інтерес до навколишнього, замикаються в собі і віддаються неминучого. За даними різних авторів вважається, що цю стадію переживають не більше 2% людей, заражених ВІЛ.

Людські емоції не є чимось незмінним. Можуть повертатися і гнів, і печаль, і заперечення. Але почуття повертаються менш гострими. Людина може «застрягти» на стадії гніву, озлобленості або депресії.

Як допомогти самому собі.

Можна скоротити період депресії завдяки декільком правилам для вашого повсякденного життя. Ці рекомендації — не панацея, але вони дозволяють зробити період депресії менш болючим.

Щадите себе. Депресія поглинає ваші сили, і знижує працездатність. Не вимагайте від себе занадто багато чого. Ви повернетеся до звичного способу життя, коли депресія пройде. Розбивайте великі справи на декілька маленьких етапів і робіть стільки, скільки можете. Не сваріть себе, якщо не можете зробити більше. Не приймайте ніяких важливих рішень, не беріться за виконання складних завдань — якщо це можливо відкладіть все це на потім.

Уникайте стресів.  Простіше це сказати, ніж зробити, але спробувати можна. Постарайтеся визначити, які ситуації зазвичай викликають у вас стрес. Подумайте про те, як їх уникнути.

Займіться фізкультурою. Проста зарядка може стати прекрасним ліками від депресії. Вона зніме нервову і м’язову напругу і поліпшить настрій. Замість зарядки можна використовувати тривалі прогулянки в найближчому парку.

Дотримуйтесь розпорядку дня. Цей простий прийом допомагає значно знизити переживання, пов’язані з депресією. Вставайте в один і той же час, в певні години приймайте їжу і лягайте раніше. Але не намагайтеся «втиснути в розпорядок все». Краще включите в нього розваги, прогулянки і спілкування з друзями.

Не вживайте алкоголь або інші психоактивні речовини (ПАР). Наркотики і алкоголь знімають симптоми депресії на час, але в цілому, вони її тільки погіршують і затягують.

Звертайте увагу на те, про що ви думаєте. Намагайтеся прислухатися до своїх думок: чи не занижуєте ви свою самооцінку, не «карайте» чи себе за що-небудь, чи не вважаєте свою ситуацію катастрофічною. Усвідомлення таких думок дозволить вам об’єктивно подивитися на них і по можливості відмовитися від спотвореного погляду на світ.

Не замикайтеся в собі. Багатьох з нас учили, що будь-який прояв почуттів — ознака слабкості. Забудьте про це. Саме ті люди, які все «тримають в собі», частіше і довше страждають від депресії. Не залишайтеся на самоті, навіть якщо вам цього хочеться.

Поговоріть про свої переживання з ким-небудь з близьких. Повідомляти про свій діагноз близьким, чи ні — це Ваша особиста справа, але якщо ви все-таки зважилися на цей крок, добре подумайте. Кому з Вашого оточення ви могли б довіритися.

Запасіться терпінням. Депресія відразу за одну ніч не проходить. Не чекайте швидких чудес. Однак пам’ятайте, що одужання від депресії — це правило, а не виняток. І якщо у вас все таки депресія, то ви в будь-якому випадку на шляху до позбавлення від неї.