Життя з ВІЛ

Отже, тест дав позитивний результат. Що ж далі?

Медичний догляд

На ранніх стадіях ВІЛ-інфекція найчастіше не має симптомів, і впродовж кількох років ви можете почуватися досить добре. Єдиною медичною установою, де надається кваліфікована медична допомога ВІЛ- інфікованим людям, є Центр СНІДу.

Багато хто з ВІЛ-позитивних люди вважає за краще звертатися до лікарів-фахівців, які також мають досвід лікування хвороб і проблем, пов’язаних з ВІЛ. Однак найкраще, коли на консультацію до лікаря- фахівця вас направляє ваш лікар із центру СНІДу.

Самостійно йти до лікаря- фахівця й вирішувати питання, пов’язані з ВІЛ-інфекцією, може бути неефективно, оскільки це небезпечно й суперечить системі надання допомоги ВІЛ-позитивним людям.

Річ у тому, що ВІЛ-інфекція є таким захворюванням, що накладає свій відбиток на перебіг багатьох хвороб у людини, часто сприяючи появі нехарактерних симптомів, а також викликаючи великі труднощі або породжуючи помилки в постановці діагнозу того або іншого захворювання.

Це наражає хворого на ризик одержати неадекватне лікування, а нерідко загрожує важкими ускладненнями тих чи інших захворювань. Навіть якщо ви почуваєтеся добре, наявність у вашому організмі ВІЛ означає, що ви можете бути уразливі й до інших викликаних мікроорганізмами інфекцій, що їх люди з неушкодженою імунною системою можуть легко побороти.

Тому бажано піклуватися про власне здоров’я, добре харчуватись, а також, по можливості, відмовитися від звичок, які можуть зашкодити вашому здоров’ю, таких як куріння, уживання спиртних напоїв або наркотиків. Дуже важливо, крім того, уникати й сильних, особливо тривалих, психологічних стресів, про що ми вже вище говорили.

Контроль за станом здоров’я

Не забувайте регулярно відвідувати вашого лікаря. Важливо, щоб він знав, як швидко у вас розвивається ВІЛ-інфекція, оскільки лікар спроможний визначити, чи потрібно вам починати лікування й коли це зробити.

Для того, щоб установити, як швидко розвивається хвороба, лікарі досліджують стан вашої імунної системи. На темп прогресування ВІЛ-інфекції впливає спосіб життя людини (дотримуйтеся здорового способу життя, якщо хочете сповільнити процес розвитку хвороби!), спадковість й особливості штаму вірусу, що потрапив у ваш організм. У середньому прийнято вважати, що число СD4 клітин у звичайних умовах падає на 50 у рік.

Якщо у вас після чергової здачі крові на «імунологію» виявилося різке відхилення від попереднього аналізу (більш ніж на 50-100 клітин), то рекомендується провести аналіз повторно. Справа в тому, що число СD4 клітин може коливатися не тільки залежно від прогресу ВІЛ-інфекції, але й під впливом деяких інших факторів. Серед них – час доби, супровідні інфекції, настрій, пережитий стрес, критичні дні та ін.

Зниження кількості клітин CD4 менше за 200 вважається досить серйозним показником розвитку захворювання й зазвичай означає необхідність розпочинати лікування за допомогою АРВ-препаратів.

Пам’ятайте! З усіх медичних аспектами життя з ВІЛ потрібно дотримуватися рекомендацій тільки лікарів і в жодному разі не друзів, соціальних працівників і т.д., як сильно б ви їм не довіряли. У тому випадку, коли рекомендації окремого лікаря викликають у вас сумніви, потрібно проконсультуватися з іншим спеціалістом, що спеціалізується на ВІЛ- інфекції, але в жодному випадку ні з якими іншими фахівцями.

Любовні стосунки, родина й діти

Можливо, ви боїтеся, що інфікування ВІЛ означає, що ви не зможете вести нормальне сексуальне й сімейне життя. Справді, з’являться нові питання й складнощі, однак, якщо ви дотримуватиметеся правил безпечного сексу, то жодних проблем зі здоровим і активним сексуальним життям у вас не виникне, незалежно від того, чи є ваш партнер ВІЛ-інфікованим.

Навіть якщо й ви, і ваш партнер інфіковані, рекомендується користуватися презервативами. Пов’язано це з тим, що існують різні види ВІЛ, і позитивна людина може повторно інфікуватись іншим, небезпечнішим або стійкішим до певних АРВ-препаратів видом вірусу. Повторне інфікування можливе також при контакті із чужою кров’ю.

ВІЛ-позитивні жінки можуть народити здорових дітей за умови адекватної медичної допомоги (докладніше).