Тестування на ВІЛ

Страшно йти за вироком? За зовнішнім виглядом людини визначити чи інфікована він ВІЛ чи ні неможливо. Недостатньо і загального аналізу крові з пальця. Для цього проводять спеціальні лабораторні дослідження — тестування на ВІЛ.

Тест проводиться з сироваткою крові, взятої з вени. Заснований він на виявленні в крові не самого вірусу, а спеціальних білків — антитіл до ВІЛ.

Антитіла — своєрідні солдати імунної системи, що захищають організм від інфекцій. При попаданні в кров вірусів і бактерій імунна система починає виробляти антитіла до них. У відповідь на проникнення в організм ВІЛ поки що здорова імунна система також починає виробляти антитіла до ВІЛ.

У достатній для виявлення кількості вони виробляються зазвичай протягом 3 місяців після зараження.

Час появи антитіл залежить від стану імунної системи людини — у кого-то вони з’являються вже через 2-3 тижні зараження, а в деяких випадках, в тому числі при важкої наркоманії, цей процес може тривати до року.

Цей період, коли вірус в організмі вже є, але антитіла ще не виявлені, називається періодом розвитку антитіл, періодом сероконверсии або періодом «серонегативного вікна». У період «вікна» тест на ВІЛ буде негативним, але інфікована людина вже здатний заражати інших людей.

Для проведення аналізу використовуються тест системи різних вітчизняних і зарубіжних виробників, причому не існує тест-систем, що мають абсолютну чутливість і специфічність — кожна має свої обмеження.

В нашій країні, як і в усьому світі, масові дослідження на антитіла до ВІЛ проводиться високочутливим методом імуноферментного аналізу (ІФА). ІФА може дати два результату — негативний і позитивний.

Негативний результат свідчить про відсутність зараження (крім тих випадків, коли тест проведено в період «вікна»).

Позитивний результат вказує на ймовірність зараження ВІЛ-інфекцією, але іноді цей результат може бути при наявності у людини пухлин, алергічних захворювань, під час вагітності, при аутоімунних захворюваннях, серйозних біохімічних зрушеннях в організмі, ряді хронічних захворювань. У таких випадках потрібні додаткові дослідження в експертній лабораторії.

Як проходить дослідження методом ІФА?

Сироватка крові пацієнта вноситься в лунку планшета, до стінок якої прикріплені білки або фрагмента білків ВІЛ. Ці білки міцно взаємодіють з антитілами до ВІЛ, якщо такі є в досліджуваній сироватці. Далі, до кожної молекулі антитіл до ВІЛ, «виловленої» з сироватки пацієнта, прикріплюється фермент, який робить ці антитіла видимими, змінюючи забарвлення розчину в лунці: чим більше в сироватці антитіл, тим темніше забарвлення в лунці планшета.

Що слід робити, якщо одна з лунок планшета забарвилася в темний колір — відразу вважати «вирок» остаточним? Зовсім ні — з цього моменту починається процес підтвердження позитивного результату. На першому етапі дослідження даної сироватки повторюють у тій же тест-системі в двох лунках — це дозволяє виключити технічні погрішності.

Якщо результат підтвердився — сироватка надходить в особливий підрозділ лабораторії — на остаточну експертизу. Тут проходить другий етап — відсікаються помилки, залежні від якості тест-системи (ступеня очищення і властивостей білків ВІЛ, пластикових планшет, що забарвлюють розчинів, що входять до складу тест-системи).

Для цього дослідження проводиться в двох інших тест-системах ІФА, що мають в своєму складі білки найвищого ступеня очищення, «відсівають» більшість хибнопозитивних результатів. Якщо хоча б в одній з цих тест-систем отримано позитивний результат — починається третя стадія — в дію вступає «важка артилерія» у формі Високоспецифічні методу иммуноблотинга.

З кожним етапом аналізу вартість дослідження зростає майже на порядок. Оскільки дослідження проводяться поетапно, то час до отримання результату може скласти від 1 до 10 днів.

Яким може бути результат?

«Імуноблоту негативний» — означає, що позитивна реакція в ІФА — тестах була помилковою або неспецифічної, ВІЛ-інфекції немає.

«Імуноблоту позитивний» — в крові виявлено антитіла до ВІЛ, необхідний четвертий, останній етап — повторний забір крові і повторне дослідження, щоб виключити технічну помилку при заборі крові. Тільки після позитивного результату по повторної сироватці підводиться остаточний підсумок — «антитіла до ВІЛ — виявлені», у людини — ВІЛ-інфекція.

Можливий ще один варіант результату: «імуноблот сумнівний». Це означає, що сироватка реагує не з усіма, а з якимись окремими білками ВІЛ, нанесеними на нітроцелюлозні смужки блоту, т. Е визначається тільки частина антитіл до білків ВІЛ.

Невизначений результат може означати, що людина інфікована ВІЛ, але ще не весь спектр антитіл вироблено організмом. Нерідко після 1-3-6 місяців з моменту отримання сумнівного результату в сироватці з’являються одне за одним всі антитіла та ВІЛ. В цьому випадку сумнівний результат — свідоцтво початковій стадії ВІЛ-інфекції.

Або ж, результат невизначеного імуноблоту показує, що людина не інфікована, але в його організмі є антитіла схожі на справжні антитіла до ВІЛ. Такий результат може бути у хворих на туберкульоз, онкохворих, реципієнтів, які отримують багаторазові гемотрансфузії (переливання крові), у вагітних жінок.

При невизначеному результаті ІБ пацієнт перебуває під наглядом лікаря-інфекціоніста та повторює аналіз через 1, 3 і 6 місяців.

Тестування на ВІЛ проводиться анонімно або абсолютно конфіденційно.

Здати аналіз можна в будь-якій поліклініці або центральної районної лікарні за місцем проживання, а також в Центрах з профілактики та боротьби зі СНІД.

Врахуйте, що гроші за тестування на ВІЛ з Вас можуть взяти тільки в установах комерційної медицини (платних клініках). У державних лікарнях і поліклініках тестування на ВІЛ за законом проводиться безкоштовно. Крім того, до і після здачі аналізу Вам повинні надати консультаційну медико-психологічну допомогу.

Проходячи тестування в центрі з профілактики та боротьби зі СНІД будь-яка людина має можливість обстежитися на ВІЛ анонімно і безкоштовно, отримати повне консультування у інфекціоністів і психологів як до, так і після проходження тесту.

Існує методика, що дозволяє визначатимуть не антитіла до вірусу ВІЛ, а сам вірус в організмі, це методика ПЛР — полімеразної ланцюгової реакції. Вона довела свою ефективність і використовується для:

  • визначення наявності або відсутності самого ВІЛ в «період вікна», при незрозумілому резуль-таті імуноблоту;
  • для визначення якої вірус присутній в організмі — ВІЛ-1 або ВІЛ-2;
  • для призначення лікування АРВТ і контролю лікування;
  • для визначення ВІЛ-статусу новонароджених, які народилися від ВІЛ-інфікованих матерів.

ПЛР дозволяє визначити зовсім незначна кількість вірусних частинок в зараженому матеріалі. Але її проведення вимагає складного лабораторного обладнання та високої кваліфікації фахівців. Метод дуже дорогий і в масовому тестуванні на ВІЛ, яке відповідно до законодавства проводиться для населення безкоштовно, не застосовується.

В екстрених ситуаціях (під час операцій за життєвими показаннями, пологів) застосовують «експрес-тести». Їх проведення не вимагає складного обладнання та високої кваліфікації персоналу. Результат експрес-тесту необхідно підтверджувати стандартним тестуванням на ВІЛ.